Mole spożywcze to nieproszeni goście w naszym mieszkaniu. Kiedy zauważymy je w szafkach, od razu zabieramy się za poszukiwanie ich gniazda. Jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni? Odpowiedzią może być domowa pułapka lub specjalny środek. W tym artykule przedstawimy sprawdzone sposoby na wytępienie moli spożywczych.

Czym są mole spożywcze?

Mole spożywcze to małe, brązowo-szare owady, przypominające ćmy lub motyle, które najczęściej zamieszkują szafki kuchenne. Najbardziej narażonym miejscem jest pojemnik na mąkę. Najczęściej spotykane rodzaje moli to mole spiżarniane, mole mącznika indyjskiego, mole zbożowe i mole mącznika śródziemnomorskiego.

Skąd owady te biorą się w mieszkaniu? Obecność moli w kuchni można najprościej wytłumaczyć tym, że składają one jaja w szafce kuchennej, w której znajduje się jedzenie. Gdzie mole spożywcze składają jaja? Najbardziej narażonym miejscem jest pojemnik na mąkę. Larwy moli spiżarniowych, moli zbożowych i moli śródziemnomorskich mogą zaatakować także inne produkty spożywcze, znajdujące się w naszej spiżarni, takie jak ryż, kasza, nasiona i suszone owoce.

Gniazdo moli spożywczych – jak wygląda?

Być może sam nie zobaczysz gniazda moli spożywczych, ale będziesz wiedział, że ono tam jest ze względu na obecność owadów. Mole spożywcze to bardzo skryte stworzenia i rzadko wychodzą na światło dzienne. Nie latają po kuchni, ale chowają się w szczelinach. Najczęstsze miejsca, w których ukrywają się mole spożywcze to:

 • W ścianach szafek. 
 • W narożnikach między ścianami a sufitem szafek i półek.
 • Pod półkami dolnych szafek.
 • Za okablowaniem elektrycznym i rurami.
 • Za instalacją hydrauliczną (za rurami).
 • Wewnątrz szczelin w ścianach.

Gniazdo moli spożywczych wygląda jak lepka pajęczyna, w której znajdują się larwy. Nawet jeśli nie napotkasz w swojej kuchni gniazda, prędzej czy później zauważysz ślady obecności szkodników. Mole uwielbiają jeść mąkę, przyprawy i inne produkty spożywcze. Podczas jedzenia pozostawiają po sobie wyraźny ślad w postaci trocin, kurzu czy kupek piasku. Takie niespodzianki na blacie, podłodze i w szafkach to najbardziej wymowny znak, że w kuchni są mole.

Jak pozbyć się moli spożywczych z mieszkania?

Ponieważ nie zawsze możesz znaleźć gniazda moli spożywczych, pozbycie się ich nie jest proste. Możesz podjąć kilka kroków, aby sobie z nimi poradzić, m.in.:

 • Regularnie sprzątaj szafki, myjąc półki i usuwając nieświeże jedzenie.
 • Sprawdzaj stan mąki w paczkach i pojemnikach; jeśli zauważysz mole, larwy lub pozostałości po molach w postaci trocin i piasku, niezwłocznie ją wyrzuć!
 • Używaj specjalnych pułapek do łapania moli. Najlepszym sposobem jest umieszczenie specjalnych pułapek w szafkach kuchennych i na półkach.
 • Możesz również użyć naturalnych środków, aby pozbyć się moli, takich jak suszone zioła, pieprz cayenne lub fusy z kawy.
 • Regularnie sprawdzaj stan instalacji elektrycznej, hydraulicznej i pęknięcia w ścianach, a także naprawiaj wszelkie uszkodzenia.

Domowe sposoby na mole spożywcze

Istnieje kilka naturalnych sposobów i domowych pułapek na mole spożywcze. Przykładowo możesz umieścić w szafkach liść laurowy lub suszone goździki, ponieważ mole nie znoszą ich zapachu. W podobny sposób działa koper włoski i kawa. Aby wyeliminować żywe osobniki, przygotuj pułapkę z octu. Wystarczy wlać go do miseczki i umieścić w szafkach z jedzeniem lub w spiżarni, a zwabione owady po prostu się w nim utopią.

Kiedy zlikwidujemy dorosłe owady, musimy usunąć również jaja. Jak wytępić larwy moli spożywczych? Przede wszystkim należy wyrzucić wszelkie produkty, w których mogły zostać złożone jaja, a następnie bardzo dokładnie umyć szafki wodą z octem i sokiem z cytryny. Należy sprawdzić wszystkie szczeliny oraz przestrzeń za i pomiędzy półkami. Jeśli domowe sposoby nie wystarczą, warto skorzystać z rozwiązań chemicznych. Może to być popularny stary środek na mole, czyli kulki naftalinowe.

Jak zapobiegać pojawianiu się moli spożywczych?

Mole spożywcze to bardzo podstępne szkodniki, które potrafią znaleźć najdrobniejszą szczelinę w ścianie lub suficie, aby zbudować gniazdo. Dlatego należy zadbać o to, aby zapobiec pojawieniu się moli w mieszkaniu. Jak to zrobić?

 • Regularnie czyść szafki i wyrzucaj stare jedzenie.
 • Co miesiąc myj półki w szafkach.
 • Wymieniaj stare torebki z mąką, zbożem i innymi produktami spożywczymi.
 • Otwórz torbę z mąką i wsyp ją do pojemnika z pokrywką. Nie zostawiaj otwartego worka!
 • Przechowuj torbę z mąką w hermetycznie zamkniętym pojemniku.
 • Nie zostawiaj ziemniaków lub jabłek w worku; włóż je do pojemnika z pokrywką.
 • Utrzymuj okablowanie elektryczne i hydraulikę w dobrym stanie.

Podsumowanie

Obecność moli spożywczych w kuchni nie jest miłą niespodzianką. Jeśli zauważysz ślady moli w swoich szafkach, oznacza to, że złożyły one jaja np. w mące. Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z molami spożywczymi jest zapobieganie ich pojawieniu się w pierwszej kolejności. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać kuchnię w czystości i regularnie sprawdzać jedzenie oraz stan otwartych produktów. Przy odrobinie wysiłku można zapobiec pojawieniu się moli spożywczych w kuchni.